Bitcoin przeszedł już przez kilka tzw. "czarnych łabędzi", czyli wydarzeń o nieprzewidywalnych skutkach, które mają znaczący wpływ na rynek kryptowalut. Poniżej przedstawiam daty i krótki opis tych wydarzeń:
- 28 listopada 2012 r. - pierwszy "czarny łabędź" w historii Bitcoina. W tym dniu nastąpił nagły spadek ceny z około 13 dolarów do 2 dolarów, co było wynikiem trudności w handlu na jednej z największych giełd wówczas, Mt.Gox.
- 22 lutego 2014 r. - drugi "czarny łabędź" dotyczył upadku jednej z największych giełd kryptowalut Mt.Gox, która ogłosiła bankructwo. Był to jeden z największych kryzysów w historii Bitcoina, który spowodował utratę dla wielu inwestorów ogromnych środków.
- 1 sierpnia 2017 r. - trzeci "czarny łabędź" związany był z tzw. hard fork, czyli podziałem sieci Bitcoin na dwie oddzielne sieci. Powstała wówczas nowa kryptowaluta - Bitcoin Cash, która miała rozwiązać problemy z szybkością transakcji w sieci Bitcoin.
- 15 listopada 2018 r. - czwarty "czarny łabędź" wynikał z podziału sieci Bitcoin Cash na dwie oddzielne sieci. W wyniku tego wydarzenia wartość Bitcoina spadła o około 30%.
- 12 marca 2020 r. - piąty "czarny łabędź" związany był z pandemią COVID-19, która spowodowała globalny spadek wartości aktywów finansowych, w tym także kryptowalut. W ciągu zaledwie kilku dni wartość Bitcoina spadła o ponad 50%. Jednak już wkrótce potem nastąpiło odbicie, a Bitcoin powrócił na ścieżkę wzrostową.
Oczywiście, oprócz wymienionych przez nas wydarzeń, na rynku kryptowalut i na samym Bitcoinie miało miejsce wiele więcej incydentów, które wpłynęły na jego wartość. Kilka przykładów:
- W styczniu 2018 roku Korea Południowa ogłosiła plany wprowadzenia zakazu handlu kryptowalutami, co spowodowało gwałtowny spadek cen Bitcoinów oraz innych kryptowalut.
- W lipcu 2018 roku amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił, że oskarżonych zostało dwunastu rosyjskich wywiadowców, którzy mieli wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w 2016 roku poprzez kradzież e-maili ze sztabu Hillary Clinton. W ramach oskarżenia wymieniono także, że między innymi wykorzystywali oni kryptowaluty, w tym Bitcoiny, do finansowania swoich działań.
- W marcu 2020 roku świat dotknęła pandemia COVID-19, która miała ogromny wpływ na światową gospodarkę, a także na rynek kryptowalut. Wraz z rosnącą niepewnością wśród inwestorów, ceny Bitcoinów oraz innych kryptowalut spadły znacząco.
Warto jednak pamiętać, że mimo tych trudnych wydarzeń, Bitcoin i kryptowaluty wciąż funkcjonują i rozwijają się, a ich wartość w dłuższej perspektywie czasowej zazwyczaj się zwiększa. Nie miały one też ŻADNEGO WPŁYWU na wystąpienie żadnego z wcześniejszych rynków byka (hossy). Do tej pory każda hossa odbyła się zgodnie z cyklicznością Bitcoina, czyli 4-letnimi cyklami, powodowanymi głównie przez halving.
Zespół Chcę Krypto