Strategia inwestowania

Aby stworzyć odpowiedni dla siebie plan, skuteczną strategię działania, koniecznie trzeba zastanowić się, jakim inwestorem chcę być.


Doświadczeni traderzy to zazwyczaj osoby z ogromną wiedzą, potrafiący, z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, krótko, jak i długoterminowe zmiany trendu na rynku, zarabiając w podobny sposób jak inwestorzy długoterminowi (kupując tanio, sprzedając drogo), jednak z dużo większą częstotliwością. Zaś inwestorzy szukający szybkich zysków, to zazwyczaj osoby bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania, które statystycznie częściej tracą niż zyskują. Powodem jest niewystarczająca znajomość zachowań rynku i za słabe przygotowanie psychiczne, przez które nie wytrzymują presji nagłych i gwałtownych zmian ceny, co prowadzi do podejmowania błędnych decyzji i pomnażania ich aż do utraty całego włożonego kapitału. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które można obserwować nagminnie u większości początkujących inwestorów. Dlatego jeśli jesteś nowy na tym rynku, koniecznie poświęć trochę czasu, aby przygotować się na silne emocje, jakich z pewnością tu doświadczysz.

3. Trzecia grupa, to w zasadzie połączenie dwóch poprzednich: inwestorów długoterminowych i traderów. To bardzo doświadczeni inwestorzy, często z wieloletnim doświadczeniem, którzy potrafią czerpać zyski praktycznie z każdej możliwości jaką daje im rynek. Posiadają kilka grup portfeli, między którymi rozdzielają swoje aktywa długo, średnio i krótkoterminowe. Część środków, które pomnażają na portfelach krótko i średnioterminowych, przerzucają na portfele długoterminowe, aby po latach móc spieniężyć znacznie większą ilość zgromadzonego kapitału.

Jeśli dopiero zaczynasz, zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie opcja nr 1. Bez odpowiedniej wiedzy jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że stracisz swój kapitał próbując go szybko pomnożyć. Stając się inwestorem długoterminowym statystycznie maksymalizujesz szansę na wyciągnięcie zysków z inwestycji.


.